Doludan Zarar Gören Tütün Tarlaları İncelendi | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

Doludan Zarar Gören Tütün Tarlaları İncelendi

Dolu yağışından zarar gören tütün tarlalarında araştırma ve incelemelerde bulundular.

2020-06-29
Doludan Zarar Gören Tütün Tarlaları İncelendi

Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen dolu yağışı sonrası zarar gören tütün tarlaları yetkililer tarfından incelendi.

Erbaa Ziraat Odası Başkanlığı incelemeler sonrası yaptığı açıklamada:

Ziraat Odası başkanımız Arif Yılmaz KÖKSAL TTL Tütün San. ve Dış Tic. A.Ş. Karadeniz Bölge sorumlusu Hakan KARAALİ ve İlçemiz de görev yapan Tütün Eksperi Ensar AHLATCI ve Tamer NİŞANCI ile Dolu yağışından zarar gören tütün tarlalarında araştırma ve incelemelerde bulundular.

TTL Tütün şirketinin çiftçilerimizden talep ve istekleri

1- Dolu yağışından zarar gören tütünlerin kırılıp dizilmeden dipten kesilerek sürgünlerden büyüyen tütünlerin kırılıp dizilmesi burada özellikle tütün yapraklarının zarar görmüş haliyle kırıp dizenlerin alımını yapmayacaklarını söylediler

2-Tütün tarlalarında çok çeşitli tütünlerin olduğunu bizim verdiğimiz tütün tohumu haricinde dikim yapılan tütünlerde kalite düşüklüğü olduğunu söylediler, ( Ziraat Odası Başkanımız Ziya Gökalp Mahallesinde iki tane çiftçimize neden halen eski tohumları diktiğini sorduğunda çiftçimiz iri kıyım tütünlerin işçiliğinin kolay olduğunu söylemiştir.) Ziraat Odası başkanlığı olarak önümüzdeki sonbahar ve kış döneminde ilçemizde Tütün alımı yapan şirketlerle ortak bir çalışma yaparak şirketlerin verdikleri tohumlardan tütün üretimi yapmaları tavsiyesinde bulunacağız.

Başkan KÖKSAL TTL Tütün Şirketi Karadeniz bölge sorumlusu Hakan KARAALİ'ye ve ilçemizde tütün alımı yapan Tütün şirketlerine çağrıda bulunarak Tekel zamanından günümüze kadar geleneksel olarak devam eden Tütünün dikimi ve Kırımı zamanlarında çiftçilerimize avans ödemesi yapıldığını bu sene Covid-19 salgını bahane edilerek Tütün avanslarının ödenmediğini ve ne zaman ödeneceği hususunda bir belirsizlik olduğunu Doludan da zarar gören çiftçilerimizin ekonomik kayıpları ve tütün üretiminde yevmiyeleri ödemekte zorluk çekerek bankalardan kredi talebinde bulunarak mağduriyet yaşamaları dikkate alınarak Tütün alımı yapan şirketlerin Tütün avanslarını bir an önce ödemeleri gerektiği çağrısında bulundu.

Sayfa Başı