TURHAL ŞEKER FABRİKASINA BİNLERCE KİŞİ BAŞVURDU | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

TURHAL ŞEKER FABRİKASINA BİNLERCE KİŞİ BAŞVURDU

Turhal Şeker Fabrikası bünyesinde...

2018-07-04
TURHAL ŞEKER FABRİKASINA BİNLERCE KİŞİ BAŞVURDU

KAYSERİ Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikası bünyesinden memur olarak 1 kişi ile işçi olarak da 17 kişi ile sözleşme imzaladıklarını belirten Akay, ''Biz bu fabrikayı çalıştırmak için aldık" dedi.


Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikası Dağ Evi'nde ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda, Turhal Şeker Fabrikası'nı devraldıktan sonra yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler veren Akay, özellikle personel alımları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Turhal Şeker Fabrikası bünyesinden memur olarak 1 kişi ile işçi olarak da 17 kişi ile sözleşme imzaladıklarını belirten Akay; “Biz bu fabrikayı çalıştırmak için aldık. Başka bir niyet asla söz konusu değildir. Fabrikayı çalıştırmak için de Turhal'ın ve bu bölgenin deneyimli insanlarına ihtiyacımız var. Ancak fabrika bünyesindeki işçilerin büyük bir çoğunluğu bizimle devam etmek istemedi. 302 kişi içerisinden toplamda 18 kişi ile sözleşme imzaladık. Fabrikanın çalışabilmesi için bu personel yeterli değil. Biz 4 haftadır bu açığı kapatmak için Boğazlıyan'dan ve Kayseri'den personel getiriyoruz. Bu hafta Boğazlıyan ve Kayseri'den gelen personel sayımız 240'ı buldu. Ancak bu kalıcı bir çözüm değil" dedi.


'84 YIL ÖNCEKİ RUHU TEKRAR CANLANDIRACAĞIZ'


Turhal Şeker Fabrikası'nın Cumhuriyetin 4'üncü büyük fabrikası olduğunu anlatan Akay, ''Bu fabrika Turhal'a her anlamda avantaj sağlayan bir fabrika. 1934 yılından beri burası Turhal'ın, Tokat'ın ve hatta bölgenin şah damarı. Biz bunun bilincindeyiz. Bu nedenle böylesi büyük bir taşın altına elimizi koyduk. Turhal Şeker nasıl bizim için bir şanssa, Kayseri Şeker de Turhal için bir şanstır. Yani aslında Turhal Şeker Fabrikası'nın başına talih kuşu kondu diyebiliriz. İnsanların bunu görmesini istiyoruz. Bu fabrikanın bu bölgeye ve şeker sektörüne katkı sağlaması amacıyla biz bu ihaleye girdik. Hiç kimse 569 milyon TL'lik bir ihaleye fabrikayı kapatmak için girmez. Turhal Şeker Fabrikası tarihi misyonu olan ve sektörde öğretmen olarak değerlendirilen bir fabrika. Bu nedenle bu fabrikanın eski günlerine dönmesi için elimizden geleni yapacağız. Turhal Şeker'in 84 yıl öncekini ruhunu canlandıracağız'' diye konuştu.


Nişasta bazlı şeker konusuna da değinen Akay, ''Bizim Kayseri Şeker olarak NBŞ konusunda tavrımız çok net. NBŞ kotasının düşürülmesi için mücadele verdik vermeye de devam edeceğiz. Bu mücadeleler sonucunda ülkemizde yüzde 10 olan NBŞ kotası yüzde 5'e düştü. Bu uygulama hem sektör açısından hem de çiftçiler açısından çok faydalı oldu'' dedi.

Sayfa Başı