ARTOVA YİBO YÜKSEKOKUL OLUYOR | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

ARTOVA YİBO YÜKSEKOKUL OLUYOR

Atıl vaziyette bekleyen Artova Yatılı İlköğretim....

2015-10-14
ARTOVA YİBO YÜKSEKOKUL OLUYOR
Tokat Valiliği, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve ADOÇİM arasında imzalanan protokol ile atıl vaziyette bekleyen Artova Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) Meslek Yüksek Okulu olacak.
Vali Cevdet Can, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve ADOÇİM Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Top arasında Artova YİBO'nun restorasyonunun yapılıp Meslek Yüksek Okulu olarak eğitim-öğretime devam etmesi için protokol imzalandı.
Valilik Makamında yapılan protokol imza töreninde konuşan Vali Cevdet Can, Artova'ya gerçekleştirdiği ilk ziyaretinde ADOÇİM yöneticileriyle bir araya geldiğini, kendilerinin Artova'ya özellikle eğitim konusunda hayırlı bir iş yapmak istediklerini öğrendiğini hatırlattı. O çerçevede atıl durumda bekleyen Artova YİBO'nun aklına geldiğini ifade eden Vali Cevdet Can, "Bu memlekette hiçbir şeyi atıl bırakacak kadar lüksümüz olamaz. Bir şeyin atıl bırakılması gelecekten çalmak demektir. ADOÇİM'in bu isteği karşısında işaret kıvılcımı çakıldı. Bugün de bu hayırlı istek buralara geldi" dedi.
Valilik, Üniversite, Milli Eğitim Müdürlüğü ve sanayi işbirliği ile güzel bir yatırımın ortaya çıktığını ifade eden Vali Cevdet Can, "Bu işbirliğini en risksiz yatırım olan eğitime yapılan yatırım ile taçlandırdık. Buradan sadece Artova'nın değil, Türkiye'nin çocukları faydalanacak" dedi.
Artova'nın eski bir ilçe olduğunu kaydeden Vali Cevdet Can, ilçenin önümüzdeki dönemde daha zengin bir ilçe olacağını söyledi. Vali Can, Süreyyabey Barajının Artova'yı sulaması ile birlikte ilçenin daha güzel olacağını sözlerine ekledi.
Artova Belediye Başkanı Lütvü Yalçın ise yaptığı açıklamada, 2007 yılından bu yana ilçede faaliyet gösteren ADOÇİM'in eğitime büyük destek verdiğini söyledi. ADOÇİM'in 3.8 milyon TL'lik yatırımı ile Artova MYO'nun yeni bir bina ve yurt ile birlikte daha nitelikli şekilde eğitim-öğretime devam edeceğini kaydeden Başkan Yalçın, bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür etti.
ADOÇİM Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Top, ise kaynak israfı olmaması açısından mevcut binanın daha kullanılır hale getirilmesi talebinin kendilerine gelmesi ile birlikte yönetim kurulu ile değerlendirip, kabul ettiklerini belirtti. Daha önce Antalya'da, Bucak'ta ve Muş'ta okul yaptıklarını ifade eden Yusuf Top, dördüncü okulu ise Artova'ya yaptıklarını kaydetti. Top, ayrıca ülkeye faydalı olmaktan duydukları mutluluğu da sözlerine ekledi.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Artova'nın Tokat'ın güzel ilçelerinden biri olduğunu belirterek, burada iki programla eğitim-öğretime devam ettiklerini belirtti. İlçedeki en büyük sorunun fiziki mekan olduğuna dikkat çeken Rektör Şahin, şuanda maliye ve iş sağlığı programları ile 250'ye yakın öğrencinin ilçede eğitim-öğretime devam ettiğini, ancak başka programların açılmamasının en büyük nedeninin ise derslik sorunu olduğunu kaydetti. Yapılan restorasyonla birlikte derslik sorununun sonlanmış olacağını ifade eden Rektör Şahin, okulun restorasyonun tamamlanması ile birlikte üçüncü programın da açılacağını ve Artova Yüksek Okulunun da nitelikli eğitim- öğretime kavuşmuş olacağını söyledi.
Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve ADOÇİM Genel Müdür Yardımcısı Tolga Korkmaz'ın da katıldığı törende taraflar arasında protokol imzalandı.
Vali Cevdet Can, ADOÇİM'in eğitime verdiği destek nedeniyle Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Top'a Tokat logolu plaket takdim etti.
Sayfa Başı