Kesikbaş Mustafa Efendi Kimdir? | ERBAA GÜNDEM | Haber | Haberler - Tokat- Erbaa haberleri
  • Künye
  • Form
  • İlanlar
  • Fotoğraflar
EDD Yapı & İnşaat

Kesikbaş Mustafa Efendi Kimdir?

Tokat'ın Turhal ilçesinde gençlik projeleri destek programı kapsamında...

2017-11-27
Kesikbaş Mustafa Efendi Kimdir?

Tokat'ın Turhal ilçesinde gençlik projeleri destek programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteklediği ve Ensar Vakfı Turhal Şubesi tarafından yürütülecek olan "Kesikbaş Mustafa Efendi Gençlik Gelişim Merkezi" projesinin açılışı yapıldı.

Yeni Belediye Sitesi'nde bulunan Ensar Vakfı Turhal Şubesi'nde yürütülecek olan projenin açılışında konuşan Ensar Vakfı Turhal Şube Başkanı Bahattin Çinpolat, gençlerle iletişim kurmanın yollarını ararken Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın gençlere yönelik yapılan projeleri desteklediklerini ve kendilerinin de bir proje hazırlayarak Turhal'ın en önemli şahsiyetlerinden Kesikbaş Mustafa Efendi adını taşıyan Gençlik İletişim Merkezi'ni açtıklarını söyledi.

Çinpolat, "Buradaki hedefimiz gerek ortaokul gerek lise gerekse üniversite öğrencileriyle irtibatlaşabilmek, onlara elimizi uzatabilmek, gelecekleriyle ilgili, yaşantısıyla, inancı ve değerleriyle ilgili bilgilendirmek için bu merkezi açtık." dedi.

Konuşmalar sonrası projenin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine, Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Cumhuriyet Başsavcısı Neceattin Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yıldız ve davetliler katıldı.

KESİKBAŞ MUSTAFA EFENDİ İSMİ NERDEN GELİYOR?

Turhal ilçesinde bulunan medfun Mustafa Efendi Hazretleri fazilet sahibi bir zattır.

1767 yılında Şeyh Hacı Mustafa Efendi tarafından yaptırıldığı bilinmekte olan Kesikbaş Camii Yeşilırmak’ın kenarına konumlandırılmıştır. Amasya’da eğitimine başlayan Mustafa Efendi İstanbul’da devam ettirmiştir. Tahsilatını tamamladıktan sonra memleketi Turhal’a dönüp burada bir dergah yaptırmıştır. 2018 metrekarelik alana yapılmış olan Camii toplamda 700 kişilik kapasiteye sahiptir. Caminin bir köşesinde de Şeyh Mustafa Efendi’nin türbesi de bulunmaktadır. Dergah amaçlı yapılan Camii günümüzde hala önemini yitirmemiştir. Camimiz Kesikbaş adını bir şehitten almıştır. Efsaneye göre; yörede şehit olan bir zatın başı gövdesinden ayrıldıktan sonra da yaşamaya devam etmiş ve güzel işler yapmaya devam etmiştir.

Sayfa Başı